- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Led Street Light
Led Street Light
Leading Manufacturer of led street light in kolkata, 200 watt led flood light in down chowk, 24 watt led street light, 30 watts led street light, 100watt led street light and 50 watt led street light from Ghaziabad.
LED Street Light In Kolkata
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Acetex Solar ENergy |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | Batwing |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
200 Watt LED Flood Light In Down Chowk
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 200W |
| Brand | Acetex |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
| Light Color | Cool White |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
24 Watt LED Street Light
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Acetex |
| Product Type | Solar |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| Input Voltage | 90-300V AC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30 Watts Led Street Light
Product Price: Rs 550 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 30 Piece
Product Details:
| Brand | Acetex Enery |
| Product Type | Ac Street Light |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| LED Make | Osram |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 80 |
Additional Information:
- Production Capacity: 300-400
- Delivery Time: 3-4 days
- Packaging Details: 30 Pcs In One Master Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100watt LED Street Light
Product Price: Rs 1,100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Acetex |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| Input Voltage | 90-300V AC |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
50 Watt LED Street Light
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 25 Piece
Product Details:
| Brand | Acetex Energy |
| Product Type | Ac Street Light |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| LED Make | Osram |
| Beam Angle | 120 Degree |
| CRI (Color Rendering Index) | > 80 |
Additional Information:
- Item Code: 9405
- Production Capacity: 200-300
- Delivery Time: 3-4 days
- Packaging Details: 25 Pcs of One master box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Led Street Light 50w
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Acetex Solar ENergy |
| Product Type | Solar |
| Warranty | 1 Year |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| Beam Angle | Batwing |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
24 Watt Solar Led Street Light With 75W Solar Module
Product Price: Rs 5,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 24 W |
| Light Output | 2000 lm |
| Solar Panel Power | 10 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Working Time | 8 h |
| IP Rating | IP65 |
24 Watt Solar Led Street Light 50W Led Semi Integrated Solar Street light With 75W Solar Module
Yes! I am InterestedRequest A Callback
60 Watt Led Street Light
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Acetex |
| Product Type | AC Powered |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
40W Integrated Solar Street Light
Product Price: Rs 9,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Wattage | 40 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Solar Panel Power | 100 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| IP Rating | IP65 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30W Solar LED Street Light
Product Price: Rs 5,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Light Output | 900 lm |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 10 Ah |
| IP Rating | IP65 |
| Wattage | 30 W |
| Solar Panel Power | 10 W |
30W Solar LED Street Light 50w Led Semi Integrated light.Solar LED Street Light, LED Floodlight & Solar Street Light Manufacturer offered by Acetex Solar Energy from Ghaziabad, Uttar Pradesh, India.
PlacesYes! I am InterestedRequest A Callback
9 Watt Solar Led Street Light
Product Price: Rs 2,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 9 W |
| Light Output | 900 lm |
| Solar Panel Power | 10 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| Working Time | 8 h |
9 Watt Solar Led Street light30W led Semi integrated solar street light With 50W Solar Module
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SOLAR LED FLOODS LIGHTS HIGH MAST LIGHTS
Product Price: Rs 1,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Mast Height | 16 m |
| Total Wattage | 240 W |
| No. of Luminaries | 4 Nos |
| System Voltage | 240 V AC |
| CCT | 3000 K |
| Surge Protection | 4 kV |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback