- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Solar Light
Solar Light
Pioneers in the industry, we offer solar lightning system, solar led street lamp and 12w outdoor solar lighting system from India.
Solar Lightning System
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| System Wattage | 15 W |
| Solar Panel Power | 50 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Pole Height | 4 m |
| DC Voltage | 12 V DC |
15 watt solar Street Lights,Solar LED Street Light, LED Floodlight & Solar Street Light Manufacturer offered by Acetex Solar Energy from Ghaziabad, Uttar Pradesh, India.
PlacesYes! I am InterestedRequest A Callback
Solar LED Street Lamp
Product Price: Rs 3,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 15 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Solar Panel Power | 50 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Working Time | 8 h |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
12w Outdoor Solar Lighting System
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Type | Street Light |
| Lighting Type | LED |
| Power Source | Solar |
Solarplus Electronics is one of the Leading Manufacturer and Supplier of LED light and Lighting Systems Accross PAN India.
Yes! I am InterestedRequest A Callback