- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Street Light
Street Light
We are a leading Manufacturer of 25w integrated solar street light, 20w solar led street light, solar street light with complete set, 15 watt solar led street light, solar led light in kolkata and street lights in kolkata from Ghaziabad, India.
25W Integrated Solar Street Light
Product Price: Rs 7,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Light Output | 1200 lm |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Working Time | 10 h |
| Body Material | Aluminium |
| Wattage | 25 W |
| Solar Panel Power | 20 W |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20W Solar LED Street Light
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Light Output | 1200 lm |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Working Time | 16 h |
| IP Rating | IP65 |
| Wattage | 20 W |
| Solar Panel Power | 50 W |
20W Solar LED Street Light 50w led Semi Integrated light.Solar LED Street Light, LED Floodlight & Solar Street Light Manufacturer offered by Acetex Solar Energy from Ghaziabad, Uttar Pradesh, India.
PlacesYes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Street Light With Complete Set
Product Price: Rs 6,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| System Wattage | 40 W |
| Solar Panel Power | 150 Wp |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Operation Mode | Dusk To Dawn |
| Pole Height | 4 m |
| DC Voltage | 12 V DC |
Solar Led Street Light Complete SetSolar LED Street Light, LED Floodlight & Solar Street Light Manufacturer offered by Acetex Solar Energy from Ghaziabad, Uttar Pradesh, India.
PlacesYes! I am InterestedRequest A Callback
15 Watt Solar Led Street Light
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Wattage | 15 W |
| Power Rating | 16 Watt |
| Light Output | 1800 lm |
| Solar Panel Power | 60 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Working Time | 16 h |
| Weight | 6 kg |
| Certification | RoHS |
| Light Color | Warm White |
| Country of Origin | Made in India |
15 Watt Solar Led Street Light Complete Set
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar LED Light In Kolkata
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 30 W |
| Light Output | 3000 lm |
| IP Rating | IP67 |
| LED Type | High Power LED |
| CCT | 5700 K |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Street Lights In Kolkata
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 50W |
| Brand Name | Acetex |
| Housing Material | Die Cast Aluminium |
| IP Rating | IP65 |
| Color Temperature | Cool White |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
LED Floods Lights and High Mast Lights
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Wattage | 150W |
| Brand | Acetex |
| Warranty | 1 Year |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP65 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30 Watt Solar Led Street Light With Complete Set
Product Price: Rs 7,000 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Set
Product Details:
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Primary Color | Black |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Outdoor Lighting
Product Price: Rs 3,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Product Type | Street Light |
| IP Rating | IP44 |
| Light Source | LED |
| With Sensor | Dusk To Dawn |
| System Wattage | 20 W |
| Solar Panel Power | 10 W |
Yes! I am InterestedRequest A Callback