- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Solar LED Street Light
Solar LED Street Light
We are a leading Manufacturer of 15 w solar led street light, semi integrated solar street light, 9w all in one solar led street light with 50w solar panel, solar street lighting system, 30w semi integrated solar street light and 30 watt solar led street light from Ghaziabad, India.
15 W Solar LED Street Light
Product Price: Rs 4,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Acetex Solar |
| Usage/Application | Street |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Pure White |
| Power | 15 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Solar |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Integrated Solar Street Light
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Body Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Solarplus |
| Certification | RoHS |
| Input Voltage | 12watt |
| Model Name/Number | semi integrated |
| Series | Solar Lights |
| Usage/Application | solar street light |
Acetex Solar Energy is one of the Leading Manufacturer and Supplier of LED light and Lighting Systems Accross PAN India.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
9w All In One Solar Led Street Light With 50w Solar Panel
Product Price: Rs 5,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Wattage | 9 W |
| Light Output | 900 lm |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Working Time | 8 h |
| Primary Color | Silver |
| Brand | Acetex |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Street Lighting System
Product Price: Rs 6,500 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Set
Product Details:
| Type | All-in-One |
| Battery Capacity | 12Ah |
| Pole Height | 5 m (16 ft) |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Light Power | 50W |
| Solar Panel Power | 40W |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30W Semi Integrated Solar Street Light
Product Price: Rs 4,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Details:
| Power Rating | 30 Watt |
| Certification | CE |
| Weight | 4 Kg |
| Light Color | Natural White |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 8543
- Production Capacity: 200
- Delivery Time: 3 Days
- Packaging Details: 10 piece box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30 Watt Solar Led Street Light
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 30 W |
| Light Output | 3000 lm |
| Solar Panel Power | 75 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 12 h |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
24w All In One Solar Street Light With 75w Solar Panel
Product Price: Rs 8,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 24 W |
| Light Output | 2400 lm |
| Solar Panel Power | 60 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 6 Ah |
| IP Rating | IP66 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20w All In One Solar Street Light With Complete Pole Set
Product Price: Rs 8,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Light Output | 900 lm |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| IP Rating | IP65 |
| Wattage | 20 W |
| Solar Panel Power | 10 W |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Integrated Solar Street Light
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 24 W |
| Light Output | 2400 lm |
| Solar Panel Power | 60 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 20 Ah |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
24 Watt Solar Led Street Light
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 24 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 6 Ah |
Acetex Solar Energy leading manufacturer of solar lights , 24 Watt Solar Led Street Light
Yes! I am InterestedRequest A Callback
18 W Solar LED Street Light
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Streets |
| Power Source | Solar |
| Power | 18 W |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
12 W Solar LED Street Light
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Brand | Acetex Solar |
| Body Material | MS |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Power Source | Solar |
| Power | 12 W |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Integrated Solar Street Light
Product Price: Rs 7,000 / UnitGet Best Price
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Type | Semi Integrated |
| Brand | Acetex Solar |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Streets |
| Power Source | Solar |
| Power | 15 W |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Integrated Solar Street Light
Product Price: Rs 3,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Brand | Acetex Solar Energy |
| Usage/Application | semi integrated solar street light |
| Load Power | 18 |
Acetex Solar Energy is one of the Leading Manufacturer and Supplier of LED light and Lighting Systems Accross PAN India.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Light 12W
Product Price: Rs 5,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Metal |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP55 |
| Acceptable Payment Mode | Online |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Street LED Lights
Product Price: Rs 6,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Brand | Acetex Solar |
| Certification | ISI, ISO |
| Usage/Application | Street Lighting |
| Power Source | Solar |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30 watt Solar Street Light With 75W Solar Module
Product Price: Rs 5,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| System Wattage | 30 W |
| Solar Panel Power | 50 Wp |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 40 Ah |
| Autonomy | 2 Day |
| Operation Mode | Dusk To Dawn |
30 Watt Solar Led Street Light
Yes! I am InterestedRequest A Callback