- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Solar Street Light
Solar Street Light
Prominent & Leading Manufacturer from Ghaziabad, we offer semi integrated solar light, 20w all in one solar street light with 75w solar panel, ac street light, 12 watt solar led street light 50w semi integrated solar street light with complete set, all in one solar hybrid street lights and all in one solar street lighting system.
Semi Integrated Solar Light
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Wattage | 15 W |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| Lighting Type | LED |
| Type | Street Light |
| Solar Power | 18W |
| Brand | Acetex Solar |
| Usage/Application | Solar |
| Load Power | 18W |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20w All In One Solar Street Light With 75w Solar Panel
Product Price: Rs 7,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Light Output | 1200 lm |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Working Time | 10 h |
| IP Rating | IP65 |
| Wattage | 20 W |
| Solar Panel Power | 10 W |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
AC Street Light
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 50 to 200 watt |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Input Voltage | 90-300V AC |
| Warranty | 1 Year |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
12 Watt Solar Led Street Light 50W Semi Integrated Solar Street Light With Complete Set
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Wattage | 12 W |
| Battery Type | Lithium Ferrous Phosphate |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting Type | Pole Mounted |
| Primary Color | Grey |
| Power Rating | 16 Watt |
| Solar Panel Power | 50 W |
Acetex Solar energy manufacturer of 12 Watt Solar Led Street Light 50 watt Solar panel With Complete Set
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Hybrid Street Lights
Product Price: Rs 8,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Wattage | 18W |
| Certification | ISI |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
18 Watt Solar Hybrid Light
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All In One Solar Street Lighting System
Product Price: Rs 6,000 / SetGet Best Price
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Type | Integrated |
| Brand | Acetex Solar |
| Usage/Application | solar light |
| Power Source | Solar |
| Load Power | 18 watt |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Street Lights
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Power | 12 W |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Street Light Manufacturer
Product Price: Rs 3,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| System Wattage | 24 W |
| Solar Panel Power | 150 Wp |
| Battery Type | Lithium Ferro |
| Battery Capacity | 40 Ah |
| Autonomy | 2 Day |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Led Solar Street Lights Manufacturers
Product Price: Rs 3,300 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 30 W |
| Light Output | 3000 lm |
| Solar Panel Power | 75 W |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Working Time | 12 h |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
20W Solar Street Light
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| System Wattage | 20 W |
| Solar Panel Power | 40 Wp |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Autonomy | 1 Day |
| Pole Height | 4 m |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30W Solar Street Light
Product Price: Rs 4,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| System Wattage | 30 W |
| Solar Panel Power | 200 Wp |
| Battery Capacity | 60 Ah |
| Operation Mode | Dimmer Mode |
| Pole Height | 6 m |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Semi Solar Street Light
Product Price: Rs 7,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 100 W |
| Light Output | 10000 lm |
| Solar Panel Power | 200 W |
| Battery Capacity | 65 Ah |
| Working Time | 10 h |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Street Lightning
Product Price: Rs 6,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | domestic , Industrial |
| Acceptable Payment Mode | Online |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
15 Watt Solar Led Street Light
Product Price: Rs 3,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Wattage | 15 W |
| Light Output | 1200 lm |
| Solar Panel Power | 20 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Working Time | 8 h |
15 Watt Solar Led Street Light 30W led Semi Integrated
Yes! I am InterestedRequest A Callback
12w Solar Led Street Light 30w Led Semi Integrated Solar Street Light With 50w Solar Module
Product Price: Rs 5,000 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Set
Product Details:
| Wattage | 12 W |
| Light Output | 900 lm |
| Solar Panel Power | 10 W |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity | 8 Ah |
| Working Time | 10 h |
12 Watt Solar Light 12 Ah Lipo4 battery 50 watt solar panel
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Street Light
Product Price: Rs 2,900 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
12 watt solar street light
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar Street Light
Product Price: Rs 3,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Details:
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback